Jeszcze Polska Muzyka / Światowa premiera Psalmu V Romana Palestra

Koncert inaugurujący XI odsłonę autorskiego cyklu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pt. Jeszcze Polska Muzyka, którego główną misją jest eksploracja nieznanych arcydzieł polskiej muzyki symfonicznej wybrzmi w specjalnie przygotowanej akustycznie Hali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie 28go października 2022 roku.
Światowe prawykonanie
Artyści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, artyści renomowanych Chórów Polskiego Radia i Opery Śląskiej z udziałem solisty Mariusza Godlewskiego po raz pierwszy w historii wykonają dyplomowe dzieło Romana Palestra z 1931go roku. Psalm V na baryton, chór mieszany i orkiestrę, do słów Wespazjana Kochowskiego zaczerpniętych ze zbioru Niepróżnujące próżnowanie, ukazany zostanie w wersji zredagowanej w 1988 roku i rekomendowanej przez kompozytora. Prapremierowe wykonanie koncertowe zostanie zarejestrowane, wydane i udostępnione przez wytwórnię ORFEO International jeszcze w tym roku.
Manuskrypt partytury do opracowania został udostępniony przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.
Orkiestra Beethovenowska wspólnie z dyrygentem Vincentym Kozlovsky’m kontynuuje cykl nagrań Palestra, po sukcesie “Kołaczy”, “Trzech wierszy” Czesława Miłosza oraz “Listów do Matki”, realizowanych na zaproszenie Fundacji Piąta Esencja.
Psalm V został nagrodzony drugą nagrodą w Konkursie Wielkopolskiego Związku Towarzystw Śpiewaczych w Poznaniu w 1932 roku, któremu przewodniczyli Karol Szymanowski, Emil Młynarski, Felicjan Szopski, Grzegorz Fitelberg i Kazimierz Sikorski. Utwór jednak czekał na wykonanie aż do 2022 roku.
Wieczór koncertu Jeszcze Polska Muzyka w Tarnowie, realizowany dopełni Symfonia nr 4 e-moll Brahmsa oraz Uwertura Es Dur Ignacego Jana Paderewskiego.
Na koncert ten w ramach wydarzeń Tarnów – Pierwsze niepodległe zaprasza Urząd miasta i Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela.
Cykl festiwalowy Jeszcze Polska Muzyka realizowany jest przy wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programów “Muzyka” oraz “Muzyczny Ślad” , realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.
W programie:
Ignacy Jan Paderewski – Uwertura Es – Dur /1884 r.
Johannes Brahms – IV Symfonia e-moll op. 98 /1884 r.
Roman Palester – Psalm V na baryton, chór i orkiestrę /1931 r. ed. 1988 r.
Wykonawcy:
Mariusz Godlewski – baryton
Vincent Kozlovsky- dyrygent
Chór Polskiego Radia (przygotowanie chóru Stanisław Rzepiela)
Chór Opery Śląskiej (przygotowanie chóru prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda)
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Wstęp: Wolny
Organizatorzy:
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Orchestra Manager Marcin Klejdysz
Miasto Tarnów
Dofinansowanie:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programów “Muzyka” oraz “Muzyczny Ślad” , realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Partner motoryzacyjny
Subaru Import Polska
Partnerzy
TVP Kraków
Radio Kraków
Patron medialny
TVP Kultura

Hala Widowiskowo-Sportowa Pałacu Młodzieży

Skip to content