— Pijarskie spotkania ze sztuką
Pijarskie spotkanie z muzyką
Pijarskie spotkanie z muzyką
„Frycek, czyli Chopin dla dzieci” to projekt edukacyjny skierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. W czasie koncertu Artyści Chóru Polskiego Radia – Lusławice przybliżą młodym słuchaczom twórczość jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych. Spotkanie wypełnione będzie muzyką wokalną i fortepianową w towarzystwie gry aktorskiej, licznych ciekawostek, a także warsztatów plastycznych angażujących uczestników.
1 września mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. W związku z tą rocznicą Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie otworzy sezon artystyczny 2024/2025 dziełem szczególnie symbolicznym.
„Ja, Şeküre” to opera stworzona przez polskiego kompozytora Aleksandra Nowaka, oparta na motywach powieści „Nazywam się Czerwień” tureckiego pisarza Orhana Pamuka. Nowak jest także autorem libretta opartego o wybrane wątki tej pasjonującej, hipnotyzującej opowieści.
W wybranych kompozycjach składających się na repertuar wydarzenia artyści oddają hołd Bohaterom walczącym w imię wolności, prawdy i Ojczyzny.
Koncert Chóru Polskiego Radia – Lusławice wpisuje się w ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która przypada 1 sierpnia.
Podczas koncertu inauguracyjnego zrekonstruowane starosądeckie organy zabrzmią w okazałym, nigdy w Polsce niewykonywanym dziele. Psalmy nieszporne w opracowaniu Lodovica Grossiego da Viadana, wydane w Wenecji w roku 1612, są przeznaczone na cztery chóry, które należy umieścić w różnych punktach kościoła. Całość spaja chór pierwszy, ustawiony na emporze, któremu akompaniują duże organy, pozostałe zaś chóry dialogują ze sobą lub łączą we wspólnych kulminacjach, pozwalając słuchaczom doświadczyć „stereofonii na żywo”, tak cenionej na początku XVII wieku w kościołach Europy. Zebrany specjalnie na tę okazję zespół festiwalowy, złożony z wybitnych śpiewaków i instrumentalistów, poprowadzi jeden z najbardziej cenionych dyrygentów specjalizujących się w muzyce polichóralnej.
Carmina burana, najpopularniejsze bodaj dzieło wokalno-instrumentalne ostatniego wieku, pojawiło się w dość niecodzienny sposób.
Ostatni w tym sezonie artystycznym koncert pod batutą maestra Giancarla Guerrero będzie spotkaniem z jednym z największych arcydzieł chóralnych XIX wieku. Co prawda autor tego utworu sławę zdobył, pisząc kompozycje należące do innych gatunków niż sakralne, ale nie znaczy to bynajmniej, że Messa da Requiem autorstwa Giuseppe Verdiego należy do mniej udanych. Jest wręcz przeciwnie!
Wykonawcy: Chór Polskiego Radia – Lusławice Dyrygenci: Włodzimierz Siedlik Olga Bodnar Program: Евгений Евиц „Плотию уснув” Евгений Евиц „Елицы во Христа Крестистеся” Пётр Чесноков „Святый Боже” Ivan Moody “Bogorotitse …