Koncert “Do słów – czterogłos romantyczny “

Koncert „Do słów – czterogłos romantyczny” – cykl pieśni do słów polskich poetów
19.05.2022, godz. 19:00

Kraków, Teatr im. Juliusza Słowackiego – foyer, I piętro

O godzinie 18:00 zapraszamy na rozmowę z kompozytorami, którą poprowadzi Pani Redaktor Agnieszka Malatyńska

 

Repertuar:

Piotr Tabakiernik, niebieska linia na chór mieszany (kompozycja do słów Z. Krasińskiego) (2022)

Szymon Godziemba-Trytek, Sonety krymskie na chór mieszany a cappella (2022)
– Ałuszta w nocy
– Pielgrzym
– Burza

Paweł Łukaszewski, Pieśni Norwida na chór mieszany i fortepian (2022)
– Krzyż i dziecko
– Moja piosnka
– Maryjo, Pani aniołów

Joanna Wnuk-Nazarowa, Dziewczyna na obój i chór mieszany do słów B. Leśmiana (2022)

Wykonawcy:
– Chór Polskiego Radia
– Karolina Stalmachowska – obój
– Magdalena Duś – fortepian
– Rafał Tyliba – krotale
– Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

 

2022 to niezwykły rok dla polskiej kultury – mija w nim 200 lat od pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzieła uznawanego za manifest rodzimego romantyzmu. Chór Polskiego Radia także postanowił wziąć udział w jubileuszowej rozmowie o polskim romantyzmie i przygotował niezwykły koncert „Do słów”, będący muzyczną próbą ukazania szerokiego wachlarza idei wyrażonych w poezji polskich romantyków oraz ich następców. Chór Polskiego Radia we współpracy ze znakomitymi kompozytorami muzyki najnowszej wypełnia w ten sposób zauważalną lukę w polskiej kulturze, polegającą na znikomej liczbie muzycznych opracowań tej poetyckiej tradycji na wykonania chóralne.
Do projektu zaproszonych zostało czterech kompozytorów: Joanna Wnuk-Nazarowa, Paweł Łukaszewski, Piotr Tabakiernik oraz Szymon Godziemba-Trytek, którzy mierzą się z „Sonetami krymskimi” Adama Mickiewicza, poezją Cypriana Kamila Norwida i twórczością Zygmunta Krasińskiego. Dopełnia je kompozycja Joanny Wnuk-Nazarowej do poezji Bolesława Leśmiana, która pojawia się w tym zestawieniu nieprzypadkowo. Wszakże formacja kulturowa Młodej Polski, której przedstawicielem był Leśmian manifestowała konieczność zwrotu ku romantycznej tradycji, a przede wszystkim ku twórczości Adama Mickiewicza. Nie bez powodu Leśmian w szczególny sposób umiłował sobie tradycję ballady („Dusiołek”, „Dziewczyna”), z właściwym jej repertuarem bohaterów fantastycznych, przedstawianych w aurze tajemnicy, na pograniczu jawy i snu.

 

 

Bilety dostępne:

Bilety24 – zakup: Do słów – czterogłos romantyczny, Kraków, 19.05.2022 18:00

 

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminę Miejską Kraków oraz Fundację Chór Polskiego Radia-Kraków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

30 zł

Chór Polskiego Radia / Kraków

Skip to content