Psalmy w muzyce polskiego baroku

Zapraszamy na niezwykły koncert pełen historycznych odniesień i niezwykłych emocji. Chór Polskiego Radia zabierze słuchaczy w barokową podróż, której korzenie sięgają dynastii Wazów. Wszechstronnie wykształcony Zygmunt III w latach swojego panowania zaprosił do Polski włoskich muzyków. Tacy wybitni artyści jak Luca Marenzio, Asprillo Pacelli czy Annibale Orgas sprawowali nadzór nad jakością królewskich zespołów, ale także dbali o to, by podążały one za światowymi trendami w muzyce. Warto wspomnieć, że wśród maestra di cappella był również Polak – Bartłomiej Pękiel, który otrzymał ten zaszczytny tytuł w 1649.

Podczas koncertu Chór Polskiego Radia zaprezentuje dzieła sakralne napisane przez kapelmistrzów barokowego dworu. A wszystko to w zabytkowych murach późnobarokowego Kościoła Przemienienia Pańskiego w Krakowie, który do dnia dzisiejszego tworzy mistyczną aurę i nadaje wydobywającym się dźwiękom swego rodzaju duchowość.

 

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia
Andrzej Zawisza – pozytyw
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Program:

Annibale Orgas
– Domine in virtute tua,
– Laetetur cor
– Diligam te Domine
Asprilio Pacelli
– Cantate Domino
– Gaudent in caelis
Bartłomiej Pękiel
– Missa senza le cerimonie II
– Ave Maria
– Nativitas (Conceptio) tua
– Assumpta es Maria
– Sub tuum praesidium
Luca Marenzio
– Jubilate Deo

 

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Chór Polskiego Radia-Kraków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

26 sierpnia 2022 – godz. 20.00
Kraków, kościół oo. Pijarów, ul. Pijarska 2

kościół oo. Pijarów

Skip to content