Koncert w MuFo

 

Koncert w MuFo 

 

19.05.2023, godz. 19:00 (Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22 A)

 

Zapraszamy Państwa na koncert Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, podczas którego zostaną wykonane utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz Andrzeja Zauchy.

Kabaret Starszych Panów został założony w 1958 i był tworzony przez autora tekstów Jeremiego Przyborę oraz kompozytora Jerzego Wasowskiego, którzy zostali okrzyknięci twórcami rozrywki telewizyjnej owych czasów. 

Do dnia dzisiejszego zachowały się odcinki telewizyjnych programów, które poprzez wysublimowany humor dwóch gentelmenów nadal sprawiają radość widzowi: muzyką, nietuzinkowymi tekstami oraz aktorskim ruchem sceniczny. 

Andrzej Zaucha, polski wokalista, saksofonista, perkusista, aktor musicalowy oraz artysta kabaretowy. Pomimo wykształcenia nie związanego z wykonywanym zawodem, muzyka zawsze była obecna w życiu Zauchy. Od najmłodszych lat występował na scenie grając z zespołami wynajmowanymi na przyjęcia okolicznościowe, a w dojrzałym życiu artystycznym współpracował z wieloma muzykami jazzowymi, m.in. ze Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, a także z zespołami jazzu tradycyjnego Beale Street Band i Playing Family jako wokalista oraz Old Metropolitan Band jako perkusista. Nagrał muzyczne duety z wieloma artystami, takimi jak m.in. Ewa Bem, Krystyna Prońko, Krystyna Giżowska, Adrianna Biedrzyńska, Maryla Rodowicz, Łucja Prus, Hanna Banaszak, Danuta Rinn, Mietek Szcześniak, Beata Kozidrak, Lora Szafran, Ryszard Rynkowski, Andrzej Sikorowski.

Wokalista dokonał licznych nagrań płytowych m.in. dla archiwum Polskiego Radia. Do najbardziej popularnych piosenek Zauchy zalicza się m.in. takie tytułu jak: “Byłaś serca biciem” czy “C’est la vie” , które podczas koncertu w MuFo zostaną wykonane przez Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Twórczość Wasowskiego, Przybory oraz Zauchy jest cały czas doceniana przez polskich artystów oraz widownię, o czym świadczą liczne wykonania i aranżacje muzyczne od symfonicznych do a’cappella. Maria Piotrowska-Bogalecka sięgnęła po aranżacje na chór mieszany dokonane przez Andrzeja Borzyma oraz Marcina Wawruka. Warto wspomnieć, że opracowanie chóralne piosenki “Bądź mym natchnieniem”, Wawruk napisał na zamówienie Legnickiego Centrum Kultury, na potrzeby koncertu specjalnego “Cantat Supersongs”, który odbył się podczas edycji konkursu chóralnego “Legnica Cantat” w 2009 roku.

Muzeum Fotografii w Krakowie, znane również pod nazwą MuFo, zajmuje się fotografią ujętą jako fenomen kulturowy, który w sposób istotny określa nowoczesnego człowieka, przejawiając się w sferach jego życia: w nauce, mediach, propagandzie oraz sztuce. Z tych powodów miejsce wydaje się być idealną przestrzenią do wydarzenia łączącego film, teatr, muzykę popularną oraz szeroko rozumiany obraz.

 

Repertuar:

Jerzy Wasowski:
Herbatka
Zmierzch
W kawiarence Sułtan
Ballada jarzynowa
Piosenka jest dobra
Stacyjka zdrój
Kaziu, zakochaj się

Andrzej Zaucha:
Bądź mym natchnieniem
Byłaś serca biciem
C’est la vie

 

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

 

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach programu “Całoroczna działalność prowadzona stacjonarnie” oraz Fundacji Chór Polskiego Radia-Kraków.

Organizatorzy:
– Gmina Miejska Kraków
– Fundacja Chór Polskiego Radia – Kraków
– Chór Polskiego Radia
– Muzeum Fotografii
– Program 2 PR

Patronat medialny:
– Radio Kraków
– Program 2 PR
– muzycznykrakow.eu

Muzeum Fotografii w Krakowie

Skip to content