Romantyzm polski – wokół poezji Adama Mickiewicza

10.06.2022, godz. 18:30
Romantyzm polski – wokół poezji Adama Mickiewicza

Pałac Sztuki w Krakowie, pl. Szczepański

 

Program:
1. Stanisław Moniuszko – Sonety krymskie – wersja na tenor solo, chór i fortepian.
2. Stanisław Moniuszko – wybór pieśni: Kwiatek, Niepewność, Łza, Dalibógże, Prząśniczka, Grajek (sopran solo)
3. Pieśni i arie ukraińskich kompozytorów (Jakiw Stepowyj „Oj,szliachy szyrokiji”, Lazar Saksoński „Obgorny mene, witre”, Stanisław Liudkewycz Aria Kseni z opery „Dowbusz”).

 

Wykonawcy:
Stanisław Zyskowski – tenor
Anastazja Palanska – sopran
Aleksandra Szerocka-Bokwa – sopran
Chór Polskiego Radia
Wioletta Fluda-Tkaczyk – fortepian
Olga Piotrowska – fortepian
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

 

Kontynuując obchody Roku Romantyzmu, w kolejnym koncercie Chór Polskiego Radia sięga po kompozycje z epoki. Głównym bohaterem najbliższego koncertu jest Stanisław Moniuszko, który zafascynowany twórczością Mickiewicza stał się dla ówczesnych Polaków muzycznym wieszczem narodowym. Uzupełnienie programu stanowić będą utwory ukraińskich kompozytorów.
Prezentowane podczas koncertu Sonety krymskie miały swe prawykonanie w 1868 roku, w wersji na chór, głos solowy i orkiestrę symfoniczną. Tym razem będzie można usłyszeć wersję na chór, głos solo i fortepian. Mickiewicz pisząc cykl Sonetów przebywał na przymusowym zesłaniu w Odessie po procesie Filomatów. To opis orientalnej przyrody i kultury Wschodu, ukazujący rozpacz poety – pielgrzyma, wygnańca stęsknionego za ojczyzną, z której wygnała go przemoc zaborcy. Moniuszko z całego cyklu wybrał 9 utworów i stworzył poemat wokalno-instrumentalny opowiadający o podróży po Półwyspie Krymskim.
Spośród niemalże 300 pieśni skomponowanych przez Moniuszkę w trakcie koncertu zaprezentowanych zostanie 6. Kompozytor wykorzystywał wiersze polskich poetów, tworząc pieśni liryczne, romanse, elegie, ballady, pieśni historyczne, nawiązywał często do folkloru.
Koncert dopełnią utwory kompozytorów ukraińskich, m.in. Stanisława Ludkiewicza działającego na rzecz rozwoju muzycznego szkolnictwa wyższego, a swoich kompozycjach opierał się często na folklorze ukrainskim czy Jakiwa Stepowyja – uważanego za jednego z wiodących przedstawicieli ukraińskiej szkoły narodowej.

Bilety: normalne 30 zł./ ulgowy: dzieci, seniorzy, karta rodziny dużej 15 zł/
Do kupienia na www.bilety24.pl luba na godzinę przed

 

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Chór Polskiego Radia-Kraków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

30 zł

Pałac Sztuki w Krakowie

Skip to content