Sisask Gloria Patri / Woynarowski / Bywalec

Urmas Sisask – Gloria Patri

Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Jakub Woynarowski – wizualizacje
Szymon Bywalec – dyrygent

Obraz, słowo i dźwięk. Tak w telegraficznym skrócie można by opisać ten projekt. Ale przecież kryje się za nim znacznie więcej. Wszak wyobraźnia estońskiego kompozytora Urmasa Sisaska sięga kosmosu (jeśli nie dalej). To właśnie on, bazując na trajektorii planet Układu Słonecznego, wyliczył teoretyczne wysokości dźwięków dla obrotów Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona. Z obliczeń tych wynika, że dźwięki Cis, D, Fis, Gis, A tworzą tzw. skalę planetarną, która stała się podstawą, a zarazem inspiracją dla wielu dzieł Sisaska, w tym zbioru 24 hymnów opatrzonych wspólnym tytułem „Gloria Patri”.

Do refleksji na temat prawdziwej natury, nieskończoności i pochodzenia wszechświata skłania również wizualna oprawa tego projektu, przygotowana przez Jakuba Woynarowskiego

Kosmografia Keplera, a może wpływ renesansowo – barokowych mistrzów norymberskich, próbujących za pomocą form geometrycznych ukazać świat i człowieka jako energetyczno – wibracyjną konstrukcję? Zobaczcie i posłuchajcie sami!

Bilety: 25 zł / 15 zł do nabycia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki: www.mos.art.pl

 width=Małopolski
Ogród Sztuki
jest Współorganizatorem
koncertu

| Zmiana terminu i miejsca |
Skip to content