9.12.2022 – 18:30 Aula bł. Jakuba oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 4, Kraków
Koncert rozpocznie się utworem Lux aeterna, który jest wokalną aranżacją wariacji Nimrod ze słynnych Wariacji enigmatycznych. Wariacje są jednym z bardziej rozpoznawalnych dzieł wielkiego angielskiego kompozytora Edwarda Elgara (1857–1934), autora m.in. Koncertu skrzypcowego, ale także preludium symfonicznego Polonia. Autorem wspomnianego chóralnego opracowania jest John Cameron (*1944).
Kolejne utwory będą kompozycjami cenionego szkockiego kompozytora sir Jamesa MacMillana (*1959). Lux eaterna jest motetem przeznaczonym na uświetnienie komunii świętej. Utwór jest częścią cyklu Strathclyde Motets skomponowanego dla chóru uniwersyteckiego z Glasgow. Drugim utworem jest A Child’s Prayer to intymna i przejmująca modlitwa, a właściwie lament skomponowany w 1996 roku w hołdzie 18 ofiar (w tym 16 kilkuletnich dzieci), które zginęły w masakrze w szkockiej miejscowości Dunblane.
God Be in My Head autorstwa cenionego kompozytora muzyki chóralnej i dyrygenta Johna Ruttera (*1945). To piękne opracowanie jednej z najstarszych modlitw angielskich pochodzącej z księgi Sarum Primer wydanej w ramach Liturgii godzin w Cambridge w 1514 roku.
Niezwykle nastrojowa jest kompozycja angielskiego kompozytora sir Richarda Rodneya Bennetta (1936–2012) A Good-Night z 1999 roku do słów XVII-wiecznego poety Francisa Quarlesa, napisana w hołdzie zmarłej Lindy McCartney.
Podczas koncertu Chór Polskiego Radia wykona utwory Gustava Holsta, który podczas swoich studiów w Royal College of Music zaprzyjaźnił się z Ralphem Vaughanem Williamsem. Dwa utwory z cyklu Six Choral songs:
I love my love oraz Swansea Town zainspirowane były muzyką tradycyjną, a aranżacje które stworzył G. Holst zadedykował C.K.S oraz The ORIANA.
God be in my head to kompozycja zainspirowana poezją angielskiej poetki Christiny Rossetti, a tytuł dzieła to “Echo”.
Koncert zakończy się dwoma utworami jednego z najbardziej rozpoznawalnych angielskich kompozytorów Ralpha Vaughana Williamsa. Pierwszym jest The Turtle Dove, który stanowi aranżację ludowej twórczości angielskiej. Drugi to cykl złożony z trzech pieśni szekspirowskich, które kompozytor stworzył za namową Armstonga Gibbsa. Pierwsza prezentacja miała miejsce podczas konkursu chóralnego na National Competitive Festival of Britain w 1951.
Repertuar:
Edward Elgar, Lux aeterna
James MacMillan, A Child’s Prayer
James MacMillan, Lux aeterna
John Rutter, God be in my head
Richard Rodney Bennett, A good-night
Gustav Holst, Six Choral songs: I love my love, Swansea Town
Gustav Holst, Five Part Songs: nr 5 Come to me
Ralph Vaughan Williams, The Turtle Dove
Ralph Vaughan Williams, Three Shakespeare Songs
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia w Krakowie
Adam Kawa – przygotowanie chóru
_________________
“Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka”